Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

Почеток :: Останати вести
СВЕЧЕНОСТ ПО ПОВОД 23 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА
Untitled Document

Со пригодна програма, денес во големата општинска сала беше одбележан 23 – Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Пред присутните граѓани се обрати градоначалникот Никола Бакрачески:

- Нека ни е честит и вековит, 23 Октомври- Денот на Македонската револуционерна борба. Денот на славата на идеалот и борбата за слобода.  Ден, трајно  врежан во македонскиот идентификациски код и колективната меморија на мекедонскиот народ.  Патоказ за нашата сегашност и нашата иднина.
 23 Октомври во 1893 година, во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов,  шестмина храбри, млади луѓе ги поставуваат темелите за слободата на македонците. Конспиративната група составена од д-р. Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев ја основаат семакедонската организација која ја нарекуваат „МАКЕДОНСКА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ОРГАНИЗАЦИЈА“. Оваа организација низ историјата ќе биде темелник и инспиратор на сите слободарски борби, ќе го менува името, но засекогаш ќе биде „македонска“ и „револуционерна“ .
Во тие турболентни времиња на деветнаесеттиот век, време на тиранија, ропство, крвопролевања и идентитеска криза, организираниот почеток на македонската револуционерна борба е крик на најхрабрите и најобразованите луѓе од тоа време. Луѓе со бистра мисла и чисто срце, предвесници и херои кои сакаат да ја поврзат и обезбедат иднината за сите Македонци, без разлика на верската или етничката припадност во заедничка борба за слобода и независна држава. Мислата водилка на нивната мисија е да ги обединат напорите на слободољубивите Македонци, Власи, Албанци, Турци, подготвени да застанат под бајракот за ослободување на Македонија од ропството и тиранијата.
Почитувани сограѓани,
Основоположниците на Македонската револуционерна организација знаат дека единствениот начин за да се дојде до слободна и независна држава е организираната борба  со сопствени сили.„Организацијата треба да биде самостојна и независна, да нема никакви врски и ангажмани со владите на соседните држави, за да не и влијаат и да не ја обвинуваат дека е орудие на некоја од тие влади и со тоа да предизвикаат противдејство од страна на другите соседни влади“- ќе порача председателот на организацијата д-р. Христо Татарчев.
Од слободарскиот никулец, низ историските патешествија ќе изртат и ќе созреат илјадници следбеници, кои ќе се борат за слободна и самостојна македонска држава.  Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Јане Сандански, Пере Тошев и многу, многу други. Со нив, организацијата, бележи силен подем, кој резултира со ширење на организационата мрежа и пристапување на нови бројни јунаци, кои ќе го следат идеалот на Јане Сандански : „ ...да живееш значи да се бориш – поробениот за слобода, а слободниот за совршенство.“
Слободарски идеали, храброста и пожртвуваноста, патриотизамот и херојството се врзното ткиво за големите историски настани. Денот на независноста на Република Македонија 8-ми септември 1991-та,  е нераздвоен од 2 август 1944та, АСНОМ не ќе беше можен без 11 октомври 1941-та. Денот на востанието на Македонија е нераздвоен од Илинден 1903-та. Илинден 1903та не ќе беше можен ако не беше 23 октомври 1893-та година, ден кој го славиме како празник на македонската револуционерна борба.Тоа е континуитетот на македонскиот стремеж за слобода и остварување на вековните аманети на нашите предци.
Почитувани присутни,
Во вакви пригоди, кога ги чествуваме херојствата и слободарските идеали на нашите претци, инспирирани сме и чувствуваме обврска како генарација да продолжиме по нивниот пат и да ја чуваме слободна, суверена и независна Репувлика Македонија.Република  Македонија е демократска и правна држава која се темели врз почитувањето на човековите права и слободи, држава чија големина лежи и во нејзината отвореност кон сите кои живеат во неа, но и кон соседите во регионот.
Нашата отвореност, природно се надоврзува на благородната идеја на Европската унија, идејата за Обединета Европа. Таа наша отвореност е дел од визијата за европски мир, кој ја подразбира Европа како обединет и отворен простор, простор во кој има толеранција и славење на различностите. Има многу пречки  на патот кон Европа, но цврсто сме уверени дека за скоро правдата и правичноста ќе бидат на нашата страна и ќе бидеме дел на големото европско семејство на кое природно му припаѓаме.
Почитувани граѓани,
Во актуелните турболентни времиња, Република Македонија и на внатрешен и на надворешен план се соочува со нови предизвици. Потребно е единство и истрајност за да се справиме со нив и да обезбедиме сигурна иднина и развој на нашата татковина, зошто на тоа не обврзува вековната борба за слобода на генерациите пред нас.Тоа се неизбришливи поуки и обврски на кои се посетуваме токму на ова чествување на 23 Октомври- Денот на Македонската револуционерна борба – исткана во своето обраќање Бакрачески.

Во свечениот дел настап имаа естрадниот уметник Петар Нечоски, актерот Ивица Цонев, Стефани Велјаноска и Ана Бошалеска од ОМУ “Методи Патчев и хорот и оркестарот од ОСУ “Свети Климент Охридски“.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1335  пати
Објавено на: 21.10.16

Настани

Ное 7 Ден на ослободувањето на Охрид

Ное 22 Ден на албанската азбука

Ное 29 Меѓународен ден на децата

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови

Фотографија на неделата


Панорама на Охрид 360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©