Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОХРИД АВИОНСКИ ПОВРЗАН СО БЕЛГРАД
Untitled Document

На традиционален начин со погача и воден мост денеска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, беше дочекана првата група гости од Србија, кои пристигнаа со ново воспоставената авио линија Белград – Охрид.


Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески кој беше главниот иницијатор за воспоставување на оваа линија и кој со поддршка на Владата на Р. Македонија ги реализира првите преговори и работни средби со менаџментот на српската авио компанија  „Ер Србија“, на свечената церемонија  укажа  колку воспоставувањето на оваа линија е битна за градот Охрид.


-Нашите средби тука на аеродромот „Св. Апостол Павле“  кои зачестија и периодов сe сведоа на редовни –седмични  се доволна потврда дека вродија со плод нашите заложби за воспоставување нови  авио линии од и до Охрид што автоматски значи континуиран пораст на странските гости на охридската ривиера што мене ме прави особено среќен и горд како прв човек на градов. Плодот на нашата неколку месечна соработка по  континуираните преговори и работни состаноци  кои ние и Владата на Р. Македонија ги имавме изминатиов период со реномираната „Ер Србија“ е воспоставување на линијата од Белград до Охрид и обратно. Оваа авио линија од една страна  ќе биде  во интерес на развој на  туризмот  што би значело носење на туристи  од Србија но и од европските земји  со кои белградскиот аеродром  има конекции  како и носење гости од Соединетите Американски Држави ако се земе во предвид  фактот  дека  веќе пет пати неделно сообраќа авио линија Њујорк – Белград. Од друга страна  оваа   авио линија ќе биде значајна  за нашите граѓани кои ќе  ги користат поволните можности да патуваат од странските дестинации до дома и обратно преку белградскиот аеродром.  Трите директните авио линии: Охрид – Базел којашто е субвенционирана од Владата на Р. Македонија, Охрид- Лондон за која  општина Охрид издвои средства до 2018 година како и летовите од Охрид до Цирих донесоа многу гости од европските земји кај нас. Со  чартер летовите од Холандија  и од Израел ја враќаме  златната доба на охридскиот туризам. Тука не застануваме   веќе  на почетокот од идната недела стартува линијата  Брисел -  Охрид . Во наредниов период убеден сум дека сите заедно ќе откриваме нови хоризонти и ќе отвораме нови авио дестинации, а сето тоа во насока на развојот на туризмот и локалната економија- подвлече Бакрачески.


Генералниот директор на ТАВ Македонија, Зоран Крстевски во своето обраќање посочи дека  со востановувањето на оваа линија се исполни едно од барањата на охриѓани.


-Кога претходно доаѓав во Охрид, охриѓани често ме застануваа низ чаршијата. Ми кажуваа дека српските гости кои имаат сличен менталитет на нашиов се едни од попосакуваните во градов и секогаш е добро кога расте нивниот број. Со воведувањето на оваа линија знаеме дека допринесуваме  тие да бидат побројни- рече Крстевски.


Генералниот менаџер за услуги во „Ер Србија“, Михаил  Јолтен истакна дека воведувањето на оваа авио линија ќе отвори нова врата во развојот на туризмот во преубавиот Охрид.


-         Охрид е извонредно нова дестинација  во нашата мрежа и второ седиште во Македонија по Скопје, каде летаме секојдневно. Уверени сме дека убавите православни цркви  на Охридското Езеро  и бројните други атракции и активности  кои овој град ги нуди ги привлекуваат нашите патници од Србија и од останатите делови од Југоисточна Европа. Туризмот е многу значаен за нашиот развој  како авио компанија, како и за развојот  за нашето општество, а истото важи и за Охрид и Р. Македонија. Оваа авио линија ќе отвори многу нови врати  за развој на туризмот  како и за зајакнување на трговските и работни размени, со што во поголема мера ќе се поврзат нашите две земји- потенцира Јолтен.


На настанот присуствуваа и амбасадорката на Македонија во Србија Вера Јовановска- Типко која исто така се залагаше за воспоставување на оваа авио линија и заменик амбасадорката на  Р. Србија во Р. Македонија, Ана Петровиќ. 


            Турбоелисните  авиони „АТР“ со по 66 седишта на оваа релација ќе сообраќаат три пати  седмично и тоа во понеделник, среда и петок што значи дека  секоја недела  до почетокот на октомври со овој лет кај нас ќе пристигнуваат по 400 патници.
.

 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  966  пати
Објавено на: 15.06.16

Настани

Дек 21 Ден на настава на турски јазик

Дек 21 Патронен празник на ОУ Кочо Рацин

Дек 31 Дочек на Нова Година ПРЕДНОВОГОДИШНА ПРОГРАМА

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови

Фотографија на неделата


Панорама на Охрид 360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©