Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

Почеток :: Останати вести
СЕ Е ПОДГОТВЕНО ЗА 29 –ТИОТ ОХРИДСКИ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН
Untitled Document

Во сабота Охрид е домаќин на 29-от Охридски пливачки маратон. На  30-километарската патека „Климе Савин“ од манастирскиот комплекс Св. Наум до градското пристаниште  во водите на Охридското Езеро точно напладне  ќе запливаат 20 пливачи, 10 мажи и 10 жени  од Македонија, Аргентина, Италија, Венецуела, Бразил,  Канада, Германија, Хрватска, Русија,  Шпанија и Франција.

Како минатата  така и оваа година општина Охрид застанува зад целокупната техничка организација на овој голем меѓународен настан.

Охридскиот пливачки маратон, како  спортски настан со долгогодишна традиција и светско реноме   е од голема важност за Локалната самоуправа . Преку  него се афирмира Охрид како  развиен туристички центар кој треба да се посети. Токму поради тоа градоначалникот Никола Бакрачески и општина Охрид, ќе ја дадат максималната  логистичка поддршка  во насока на беспрекорна и успешна реализација на овој голем меѓународен спортски  настан. И годинава  Локалната самоуправа  заедно со сите јавни претпријатија   во соработка со Сојузот на спортови  и  охридската капетанија  застанува зад целосната техничка организација  на маратонот.  Тоа значи   поддршка околу организацијата  во поглед на чамци за придружба, контролни чамци, глисери, бродови, водител, нуркачи, спасувачки  екипи  како и  културно –уметничкиот дел на  манифестацијата. Во 16 часот во близина на градското пристаниште ќе започне  културно уметничката програма на која ќе настапат   Боби Мојсоски и групата „Билјана јуниор“- рече секретарот на општина Охрид , Димитар Спасески.

Јане Карајованов од Пливачката федерација на Македонија се заблагодари за несебичната поддршка на локалната власт во насока на успешен пливачки маратон и подвлече дека токму поради таа поддршка Охридскиот маратон ги добил највисоките оценки во светски рамки.  

Верувам дека ќе имаме  пријатни временски услови и топол ден. Сите други аспекти во поглед на безбедноста се исполнети. Имаме одлична соработка со градот Охрид и градоначалникот Бакрачески . Таа нивна несебична помош допринесе  минатата година да ја добиеме  најдобрата оценка од сите маратони во Светот. Се надеваме дека  годинава  ќе имаме и поголема  оценка од лани .До година нашето место е загарантирано во FINA – рече Карајованов.

 Според техничкиот делегат  на FINA, Џон Хестои  исполнети се сите услови за успешно издание на годинешниот охридски пливачки маратон. 

Можам да кажам дека годинава имаме голема конкуренција, привилегија е да се биде во овој град. Благодарност за сите кои учествуваа во организација на овој голем настан . Тоа е голем влог. Признавам дека сте одлични домаќини. Сум учествувал и сум видел многу пливачки маратони , но мора да признам дека е привилегија да се биде на охридскиот пливачки маратон затоа што езерската вода е преубава со убава температура. Ги имаме сите предуслови за добра трка- потенцира  Хестои.

Годинава боите на македонското знаме ќе ги бранат пливачите, Томи Стефаноски и Евгениј Поп Ацев.

Се надевам дека во сабота ќе имаме убаво време и добра трка. Се надевам дека публиката ќе ужива и ќе имаме поддршка од навивачите. Се надевам дека се ќе помине во најдобар ред и дека најдобриот ќе победи. Оваа година беше тешка за мене. Учествував и на 10 километарските трки, на гранд при трките и на светското првеннство. И покрај здравствените проблеми што ги имав се надевам дека во сабота се ќе мине во најдобар ред- изјави Поп Ацев.

Во сабота во  езерските води ќе запливаат и  најдобрите пливачи според светските ранг  листи. Генерален покровител на настанот е претседателот на државава Ѓорге Иванов. 

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  880  пати
Објавено на: 27.08.15

Настани

Дек 21 Ден на настава на турски јазик

Дек 21 Патронен празник на ОУ Кочо Рацин

Дек 31 Дочек на Нова Година ПРЕДНОВОГОДИШНА ПРОГРАМА

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови

Фотографија на неделата


Панорама на Охрид 360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©