Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

RSS

КОНЦЕРТ НА "СВ.ЗЛАТА МЕГЛЕНСКА"
26.05.18
Вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 19 часот целовечерен концерт ке одржи женскиот камерен хор "Св.Злата Мегленска". Концертот е дел од програмата на општина Охрид за одбележување на 1000 години од формирањето на Охридската ...  
ОТВОРЕН МЕЃУНАРОДНИОТ КАРАТЕ ТУРНИР “ОХРИД ОПЕН 2018”
26.05.18
Во СРЦ “Билјанини извори”, денес, започна меѓународниот карате турнир “Охрид Опен 2018”. На турнирот кој за прв пат се организира во Охрид учестуваат каратисти од Македонија, Србија, Албанија и Бугарија. Турнирот за отворен го прогласи градоначалнико...  
НЕЗАБОРАВЕН КОНЦЕРТ НА ГОРАН ТРАЈКОСКИ ВО ОХРИД
25.05.18
Бројни охриѓани, но и гости од земјава и странство синоќа уживаа во концертот на неповторливиот Горан Трајковски, што се одржа на градскиот плоштад во Охрид. На концертот беа изведени дела од неговиот најнов проект „Тешкиот глас на новите химни“. ...  
ОДБЕЛЕЖАН 24 МАЈ - ДЕНОТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ
24.05.18
По повод одбележувањето на 24- мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски положи свежо цвеќе пред нивниот споменик во градскиот парк на кеј „Македонија“. Пред присутните за важноста н...  
ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРА СТАРОТО УЧИЛИШТЕ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“
24.05.18
По повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, градоначалникот Јован Стојаноски присуствуваше на панихидата и фолклорниот концерт на КУД „Гердан“ што по повод празникот се одржаа претпладнево во Домот за култура во н...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОВАН СТОЈАНОСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО СЛОВАЧКИОТ АМБАСАДОР Н.Е. Хенрик Маркуш
23.05.18
Делегација на Република Словачка, предводена од амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, Н.Е. Хенрик Маркуш, во придружба на потпретседателот на Жилинскиот самоуправен регион, Милан Лауренчик, генерелниот викар на епархијата на Жили...  
КОНЦЕРТ НА ГОРАН ТРАЈКОВСКИ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД
23.05.18
Во рамките на програмата за одбележување на 1000 години- Охридска архиепископија, утревечер (24.05.2018 г.) на градскиот плоштад Свети Климент Охридски, со почеток во 20 часот и 30 минути, концерт ќе одржи Горан Трајковски со бенд од познати македонс...  
ЧЕСТВУВАЊЕ НА ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ
23.05.18
По повод 24-ти Мај- Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, утре во 10 часот и 30 минути, во Домот на култура во населбата Кошишта ќе се одржи панахида за Светите браќа, а потоа концерт ќе одржи КУД „Ѓердан“ . Во 11 часот пред ...  
ГЕРМАНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД
23.05.18
Градоначалникот Јован Стојаноски, денеска имаше средба со делегација од градовите Тутлинген и Меринген од германската покраина Баденвитенберг, предводена од Клингештајн Хервиг градоначалник на Меринген.На средбата гостите најмногу се интересираа за...  
ЦЕЛОВЕЧЕРЕН КОНЦЕРТ НА ХОРОТ „СВ. ЗЛАТА МЕГЛЕНСКА“
23.05.18
Општина Охрид во рамки на прославата за „1000 години Македонска православна црква – Охридска Архиепископија“, во сабота (26.05.2018) организира целовечерен концерт на црковниот хор „Св. Злата Мегленска“. Концертот ќе се одржи во НУ Центар за култура...  
ДЕФИНИРАНИ РЕОНИТЕ ЗА ГОЛЕМАТА ЕКО АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДОТ „МОЈ ОХРИД,ЧИСТ ОХРИД“
23.05.18
Потегот од населбата Воска до хотелот „Десарет“ ќе биде поделен на 8 реони во рамките на големата Еко акција „Мој Охрид, чист Охрид“, за чистење на крајбрежјето на градот во пресрет на туристичката сезона. - На овој начин групите кои ќе ги чистат пла...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОВАН СТОЈАНОСКИ ДЕНЕСКА ПРЕД СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА ЗА КУЛТУРА ДАДЕ ИСКАЗ ЗА ЗАШТИТАТА НА ПРИРОДНОТО И КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН
22.05.18
На надзорната расправа на тема ,,Закон за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион и сродната регулатива во контекст на Конвенцијата на УНЕСКО за заштита на природното и културното наследство“ пред комисијата за кул...  
ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ВЛАСИТЕ
22.05.18
Почитувани сограѓани и припадници на влашката етничка заедница во Република Македонија, Прославувањето на Националниот ден на Власите како празник, претставува симбол за почит кон Влашката култура и Влашкото малцинство што живее на овие простори. Вла...  
СЕ АСФАЛТИРААТ НЕКОЛКУ УЛИЦИ
21.05.18
Активностите за санација и реставрација на улиците низ градот продолжуваат. Денес, во тек се активности за асфалитрање на крак од улицата „Сирма Војвода“ , додека на улицата „Кленоец“ се пополнуваат ударните дупки, а крак од улицата „Карпош Војвода...  
ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ
21.05.18
Градоначалникот Јован Стојаноски заедно со директорите на јавните претпријатија денеска присуствуваше на свеченоста што по повод 20-мај, денот на пожарникарите се одржа во просториите на Територијалната противпожарна единица во Охрид. Првиот човек н...  
Останати вести...  

Настани

Мај 31 Светски ден на борба против пушењето

Јун 5 Ден на екологијата

Јун 21 Ден на Охридското езеро

Календар на настани

Актуелни информации

1000 ȣ


Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови


360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©