Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

Highslide JS
- !


ГРАЃАНИТЕ ЗА УСПЕШНА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА
RSS

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КАНАДСКОТО СОБРАНИЕ ШЕР ВО ПОСЕТА НА ОХРИД
02.09.14
Во рамки на својата работна посета во Македонија, денеска Претседателот на Собранието на Канада , Ендру Шер престојуваше во Охрид. По ручекот ,што во чест на Ендру Шер го организира Роман Вашчук - нерезидентен Амбасадор на Канада за Република...  
ГРАДОТ ОХРИД ОД МАКЕДОНИЈА Е СКРИЕН СКАПОЦЕН КАМЕН ВО ЕВРОПА
02.09.14
Со овој наслов престижниот „Yahoo Travel“, ги објасни фотографиите од Охрид кои ги објави денеска на неговата фан страна на Facebook која има 344 886 следбеници. „Yahoo Travel“ е познат магазин кој прави репортажи од светски познатите и популарни тур...  
СО ВАТЕРПОЛО НАТПРЕВАР СЕ ЗАТВОРИ ГРАДСКИОТ БАЗЕН ЗА ОВАА СЕЗОНА
02.09.14
Со одигрувањето на ревијалниот натпревар во ватерполо помеѓу екипите на Охрид и Струга, официјално за сезоната 2014, го затворивме градскиот базен Атина Бојаџи.ЈП Билјанини Извори и оваа година како субјект кој стопанисува со градскиот базен се потру...  
ОБРАЌАЊЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ДО ОХРИДСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ - ИНТЕГРАЛНО
01.09.14
Денес би сакал да се фокусирам на одговорноста што секој од вас ја има за вашето образование. Сакам да започнам со одговорноста што треба да се има за себе. Секој еден од вас е добар во нешто. Секој еден од вас има нешто да понуди. И вие имате одгов...  
БАКРАЧЕСКИ:ПРЕКИНУВАЊЕТО НА ШКОЛУВАЊЕТО Е РАСКИНУВАЊЕ НЕ САМО СО СЕБЕ ТУКУ И СО ОВАА ЗЕМЈА
01.09.14
На првиот школски ден, градоначалникот Никола Бакрачески во охридската гимназија “Св. Климент Охридски“ се обрати и до сите средношколци од градов и им укажа на значењето на образовниот процес и стекнувањето на знаење кое понатака помага во успешно ...  
НА ПРВИОТ УЧИЛИШЕН ДЕН ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ МЕЃУ ОХРИДСКИТЕ ПРВАЧИЊАТА И УЧЕНИЦИТЕ
01.09.14
Успешен почеток на школската година и среќно седнување во училишните клупи на 5 11-те првачињата во градов како и успешно надополнување и надградување на веќе стекнатото знаење со ново на повозрасните ученици им посака денес градонач...  
НОВА СООБРАЌАЈНА СИГНАЛИЗАЦИЈА ЗА ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ
01.09.14
На првиот училишен ден, денеска Секторот за комунален развој,сообраќај и улици , го пушти во функција новиот семафорски систем пред ОУ „ Христо Узунов“ , а деновиве беше извршено корегирање на хоризонталната и вертикалната сигнализација во близина ...  
СВЕЧЕНО ОДБЕЛЕЖАН ПРВИОТ УЧИЛИШЕН ДЕН ВО ОУ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ОХРИД
01.09.14
И на првачињата во ОУ „Св. Климент Охридски“ Охрид овој ден ќе им остане засекогаш во нивните сеќавања како ден кога првпат заиграле, нацртале и обоиле, а најважно од сè се дружеле со своите врсници во училишниот двор. Со искрени желби за мног...  
СЕ ФОРМИРА УШТЕ ЕДНА СООБРАЌАЈНИЦА ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ
01.09.14
Денес, екипи на Јавното претпријатие „Нискоградба“, започнаа со градежни активности – оформување на тротоар со бехатонска подлога. Активностите се изведуваат на улицата „Мите Богоески„ на пресекот со улиците „Димитар Влахов“ и улица „Даме Груев“, ка...  
РЕВИЈАЛЕН ВАТЕРПОЛО НАТПРЕВАР МЕЃУ ОХРИД И СТРУГА
01.09.14
Ватерполо екипите на Охрид и Струга, вечерва со почеток во 18 часот на пливачкиот базен „ Атина Бојаџи“ ќе одиграат ревијален натпревар . Со овој натпревар всушност завршува сезоната на пливачкиот базен, кој е дел од спортскиот центар на ЈП „ Билјан...  
ЈАГУЛА НА ОХРИДСКИ НАЧИН - ПРИГОТВЕНА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ВО “ОХРИДСКАТА СОФРА“ И “ВКУСОТ НА ТРАДИЦИЈАТА“
30.08.14
Кај манастирот „Пресвета Богородица“ во охридското село Скребатно денеска се одржа традиционалната туристичко- промотивна манифестација „ Охридска софра 2014“, на која бројните посетители можеа да вкусат ѓомлезе, домашно сирење, мед,градина...  
ПРОДОЛЖУВА БЕЛЕЖЕЊЕТО НА ХОРИЗОНТАЛНАТА СИГНАЛИЗАЦИЈА
29.08.14
Пред почетокот на новата учебна година Секторот за Комунален развој сообраќај и улици при Општина Охрид продолжува со акцијата за бележење на хоризонталната сигнализација пред основните училишта. Во текот на денешниот ден знаците ...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ НА ПРОСЛАВАТА НА ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА ВО СЛАТИНСКИ ЧИФЛИК
28.08.14
Градоначалникот Бакрачески, синоќа присуствуваше на општонародната прослава на големиот хриатијански празник Голема Богородица . Покрај вечерата, градоначалникот ја посети и црквата во Куратица. Прославата беше проследена со богата културно - уметнич...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ НА ПРОСЛАВАТА НА ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА ВО КУРАТИЦА
28.08.14
Градоначалникот Бакрачески, синоќа присуствуваше на општонародната прослава на големиот хриатијански празник Голема Богородица . Покрај вечерата, градоначалникот ја посети и црквата во Куратица. Прославата беше проследена со богата културно - уметнич...  
СЕ ПОСТАВУВААТ НОВИ СВЕТИЛКИ ВО ОХРИДСКИТЕ УЧИЛИШТА
27.08.14
Во пресрет на учебната 2014/2015 година но и согласно акциониот план за делување и работа на Секторот за комунален развој,сообраќај и улици при Општина Охрид, денес екипи на Секторот заедно со јавниот приватен партнер вршеа замена на стари и дотр...  
Останати вести...  

Настани

Сеп 8 Ден на независноста на РМ

Сеп 21 Меѓународен ден на мирот

Сеп 22 Меѓународен ден без автомобили

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

ДАНОЧНА ПРИЈАВА
Highslide JS
ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ДАНОЧНИТЕ ОБВРЗНИЦИ

Фотографија на неделата

2014
2014

Корисни линкови

OТВОРЕН ТЕЛЕФОН ЗА ЈАВНО ОСВЕТЛУВАЊЕ: (046) 250 - 778

OТВОРЕН ТЕЛЕФОН ЗА ЈАВНА ХИГИЕНА: (046) 265 - 353


 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©

 
シャネル ピアス クロエ 店舗 コーチ 財布 グッチ バッグ エルメス バーキン ルイヴィトン 財布 ミュウミュウ 財布 ニューバランス 996 ナイキ スニーカー プラダ トート