Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

Highslide JS
- !


ГРАЃАНИТЕ ЗА УСПЕШНА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА
RSS

ОХРИДСКИ ТУРИЗАМ ПО ЛАНСКИ ЦЕНИ
29.07.14
Охрид нуди поволни услови за солидно престојување на секоја категорија туристи. Околу 5 000 хотелски и уште 10. 000 легла во приватните сместувачки капацитети се нудат по привлечни- промотивни цени. Соба за една ноќ се изнајмува по цена од 300 д...  
ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА СВЕТСКАТА ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАЛЕБ РИФАИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА ОХРИД
28.07.14
Генералниот секретар на Светската туристичка организација Талеб Рифаи во рамки на неколкудневниот работен престој во Република Македонија, денеска е во посета на Охрид. По тој повод во зградата на Општина Охрид, почесниот гостин оствари работ...  
ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА БАКРАЧЕСКИ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН- БАЈРАМ
27.07.14
По повод големиот празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот Никола Бакрачески упати честитка до граѓаните и верниците од исламска вероисповед со искрени желби за добро здравје, среќа, бериќет и семејна хармонија....  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ВО ЧАРШИЈАТА ПРИРЕДИ ИФТАР
26.07.14
Вечерва во Старата чаршија во Охрид, градоначалникот Никола Бакрачески приреди ифтарска вечера за сограаните од муслиманска вероисповед. На вечерата покрај многубројните граѓани присутни беа и првите луѓе на муфтиството, дел од директорите на јавните...  
ДЕЛЕГАЦИЈА ОД РЕШИЦА – РОМАНИЈА ВО ПОСЕТА НА ОХРИД
25.07.14
Делегација од романскиот град Решица, денес беше во официјална посета на Општина Охрид. Гостите од Решица, предводени од градоначалникот Михај Степанеску во име на градоначалникот Бакрачески ги прими заменик градоначалникот Ангел Јанев. Станува збор...  
НАЈСОВРЕМЕН ФУДБАЛСКИ ТЕРЕН НА ВЕШТАЧКА ТРЕВА СЕ ГРАДИ ВО ОХРИД
25.07.14
Во тек се градежните активности за подигање на фудбалското игралиште на вештачка трева кое ќе функционира во рамки на ЈП “Билјанини извори“ . Во моментов се тампонира целиот потег по што ќе биде поставена вештачката трева. Тампонирањето,порамн...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ НА УВИД ВО “ЛЕСКАЈЦА“ КАДЕ СЕ ГРАДИ СПОРТСКО- РЕКРЕАТИВНО ИГРАЛИШТЕ
25.07.14
Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески утрово беше во ненајавена посета во населбата “Лескајца“ со цел на лице место да утврди до каде се и како се одвиваат градежните активности за подигање на повеќенаменското спортско- рекреативно игралиш...  
ОХРИД ПРИВЛЕЧНА ТУРИСТИЧКА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА СЕКОЈА КАТЕГОРИЈА ГОСТИ
24.07.14
Културно –историските белези, геостратешката положба, поволните климатски услови, и прифатливите цени на туристичките понуди секогаш го прават Охрид привлечна туристичка дестинација. Плажарскиот туризам никогаш не бил и нема да биде основа во турис...  
ЛОКАЛНИОТ ЕКОНОМСКИ СОВЕТ РАСПРАВАШЕ ЗА ТЕКОТ НА ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА
24.07.14
Локалниот економски совет или такавиканиот „ Совет на градски татковци“ заедно со претставници на угостителско- туристичките асоцијации, денеска на седницата, со која претседаваше градоначалникот Никола Бакрачески , расправаше за текот на годинашна...  
ОХРИД ДОМАЌИН НА СВЕТСКОТО КАДЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ
24.07.14
Охрид заедно со Скопје и Струмица се македонските градови кои се домаќини на светското кадетско првенство во ракомет за жени до 18 години што се одржува од 20 јули до 3-ти август . Во Охрид натпреварите се играат во спортската сала “Билја...  
ДВОКАТНИОТ ПАНОРАМСКИ АВТОБУС ПОВТОРНО Е СТАВЕН ВО ФУНКЦИЈА
23.07.14
По тридневен прекин, од денес панорамскиот автобус со кој стопанисува ЈП “Билјанини Извори“, повторно е ставен во функција. Дефектот кој се јавил во електрониката, беше отстранет од официјалниот сервисер од Скопје и автобусот ќе може да се користи з...  
НОВ ПАРКИНГ ПРОСТОР НАСПРОТИ ЦЕНТАРОТ ЗА ОБУКА НА ВОДА
23.07.14
Нов уреден паркинг простор наспроти Центарот за обука на вода во непосредна близина на мостот кај каналот “Студенчишта“, наскоро ќе добие Охрид. Активностите за уредување на новиот паркинг простор со кој ќе стопанисува ЈП “Билјанини извори“ се во т...  
СЕ ОДЛАГА УРИВАЊЕТО НА МОСТОТ НА ЖЕЛБИТЕ
23.07.14
Уривањето на “Мостот на желбите“ кај месноста Потпеш што општинскиот инспекторат ја најави за денес , се одлага и најверојатно истата ќе се реализира по завршување на летната туристичка сезона односно на есен. До процесот на рушење, надлежните сл...  
ФИТНЕС НА ОТВОРЕНО- ПОТТИКНУВАЊЕ НА СВЕСТА НА ЛУЃЕТО ЗА СПОРТУВАЊЕ
23.07.14
Во организација на Фитнес центарот „Фитформ“ , во соработка со општина Охрид и со поддршка на Црвен Крст, ЈП „ Охридски комуналец“ и ЈП „ Билјанини извори“ , синоќа на градскиот плоштад , за првпат се одржа манифестацијата „ Фитнес на Отворено- потт...  
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАКРАЧЕСКИ ВО ПОСЕТА НА ТРПЕЈЦА ГИ СЛУШНА ПРЕДЛОЛЗИТЕ НА МЕШТАНИТЕ ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ И ТУРИЗАМ
22.07.14
Градоначалникот на Охрид ,Никола Бакрачески денес беше во посета на туристичката населба Трпејца - македонското “Сен тропе“ , при што заедно со месното население и угостителите ги согледуваа начините со кои може да се подобри животот на меш...  
Останати вести...  

Настани

Јул 31 31.07-02.08.2014 година - Едриличарска регата

Авг 1 “ПЕСНА НА ЛЕТОТО“

Авг 2 Илинден - Ден на Републиката

Календар на настани

Актуелни информацииИнформации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

ДАНОЧНА ПРИЈАВА
Highslide JS
ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ДАНОЧНИТЕ ОБВРЗНИЦИ

Фотографија на неделата

..
..

Корисни линкови

OТВОРЕН ТЕЛЕФОН ЗА ЈАВНО ОСВЕТЛУВАЊЕ: (046) 250 - 778

OТВОРЕН ТЕЛЕФОН ЗА ЈАВНА ХИГИЕНА: (046) 265 - 353


 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©

 
シャネル ピアス クロエ 店舗 コーチ 財布 グッチ バッグ エルメス バーキン ルイヴィトン 財布 ミュウミュウ 財布 ニューバランス 996 ナイキ スニーカー プラダ トート